Hamilelik eğitiminin gebelere kazandırdıkları

EĞİTİM BİR HAMİLEYE NELER KAZANDIRIR?

Bize göre en büyük kazanç bir kadının hayatındaki
en önemli olayda bilinçli ve aktif rol oynamasıdır.

Anne olmanın tüm safhalarını bilinçli yaşayarak
idrak etmesi anneye başarının tatmin ve
mutluluğunu verecek, her başarılı kişi gibi
kendisiyle övünecektir. Ayrıca doğum anından
korkmayacak doğuma bilinçli ve güvenle
yaklaşacak, kontrolü kaybetmeyecek, güçlü
duracaktır.

Yine, tüm doğum eylemine şahit olmuş ve ekibin parçası olan baba da bu muhteşem olayda aktif rol almanın hazzını tadacaktır.

Çoğu yerde olduğu gibi unutulmuş pasif bekleyen kişi olmaktan kurtulacak ve doğumda hamile eşine yardım ederek eylemde aktif olarak rol alacaktır. Çoğu kez doğum yapan anneler, babalara oranla çocuklarına daha düşkünlerdir. Anneler çocukları için kendilerini kolayca feda edebilirler.

Eğitim ile doğuma hazırlanmış ve doğumda aktif rol oynamış babaların çocuk sevgileri neredeyse annelik duygusu kadar güçlüdür. Ayrıca bu babaların doğumdan sonraki mesleki yaşantılarında başarılarının belirgin şekilde arttığı ve kendine olan özgüveninin güçlendiği gözlenmiştir.

Bir erkek için, özellikle de sorumluluklarının bilincinde sevgi dolu bir erkek için, aileye bir bebek kazandırma amacıyla eşinin ne denli sıkıntılara katlandığını görmek çoğu kez eşine karşı büyük bir saygı ve hürmet duymasına neden olur, hele kendisinin de bu çorbada tuzunun olduğunu hissetmesi özgüvenini arttırır.

Hazırlanmış çiftlerde doğum komplikasyonları çok daha az olur. Doğum daha kısa sürer, daha az ilaç kullanılır. Bebekler daha sağlıklı olur ve daha ilk günden annesi ile babasının beraber olduğu uyumlu bir sevgi ortamında doğmanın hazzını tadar.

Tüm bu eğitim sırasında anne, baba, jinekolog doktor, hemşire, ebe ve doğum ekibi birbirini daha iyi tanır ve birbirlerine karşı güvenleri artar. Sonuçta güvenli bir ortamda neşe dolu bir doğum olur.

Leave a Reply